Dominują dwupokojowe

Kawalerki w tyle – prym w popycie wiodą mieszkania 2-pokojowe


Nie kawalerki, lecz mieszkania 2-pokojowe cieszyły się największym zainteresowaniem klientów w czasach kryzysu. I tak jest nadal – w styczniu br. blisko 38% klientów myślących o zakupie mieszkania, szukało dla siebie M3. Amatorów lokali z trzema pokojami w skali całego kraju było tylko nieznacznie mniej. Jednak w niektórych miastach to oni stanowili największą grupę popytową na wtórnym rynku mieszkaniowym – wynika z analizy przygotowanej przez portal nieruchomości Domy.pl.


Największą popularnością wśród klientów zainteresowanych zakupem mieszkania cieszyły się w styczniu br. lokale 2-pokojowe. Z zapytaniami o takie oferty zwróciło się do sprzedających blisko 38% poszukujących – wynika z najnowszej analizy popytu przygotowanej przez portal nieruchomości Domy.pl. Niewiele mniejsze zainteresowanie budziły lokale 3-pokojowe – dotyczyła ich aż 1/3 wszystkich zapytań.

Niemal jednakowy udział w całkowitej puli zapytań kierowanych do właścicieli pośredników nieruchomości – po ok. 13% – miały kawalerki i mieszkania 4-pokojowe.

Najtrudniej było znaleźć w styczniu amatorów na lokale największe – liczące 5 lub więcej pokoi; dotyczyło ich zaledwie 3% zapytań.


Z analizy zapytań o oferty przeprowadzonej przez portal Domy.pl dla wybranych 12 miast Polski wynika, że w niektórych z nich popyt znacznie różni się od średniej krajowej. I tak w Gdańsku, Katowicach, Lublinie i Olsztynie udział mieszkań 2-pokojowych w popycie był wyraźnie większy – sięgał od 40 do nawet 50%. W Szczecinie zaś nie przekraczał 30%.

Uwagę zwraca także fakt, że w Łodzi, Bydgoszczy i Szczecinie najwięcej zapytań w styczniu dotyczyło mieszkań nie 2- lecz 3-pokojowych; dotyczyło ich odpowiednio 36,6% i 45,1% zapytań. To efekt rosnącej konkurencji stosunkowo tanich M4 w starszym budownictwie (zwłaszcza w wielkiej płycie) względem podobnych cenowo mieszkań 2-pokojowych. Dodatkowy pokój za cenę nieco niższego standardu – to dla wielu klientów bardzo atrakcyjna alternatywa.

Najmniejsze zainteresowanie ofertami sprzedaży M4 zanotowały Katowice, Gdańsk, Rzeszów i Olsztyn (ok. ¼ wszystkich zapytań).

Dla wielu zaskoczeniem może być fakt, że w czasach kryzysu to nie kawalerki ­ – najmniejsze i, co za tym idzie, najtańsze mieszkania – są najbardziej poszukiwanym ‘towarem’. A jednak – te lokale zajmują dopiero trzecie miejsce pod względem udziału w popycie. Największy, ponad 15-procentowy odsetek zapytań o nie zanotował Gdańsk (15,3%), Kraków (16,5%), Warszawa (15,6%), Rzeszów (21,9%) i Olsztyn (15,4%). W przypadku pierwszych trzech miast nie jest to zaskoczeniem – w tych lokalizacjach stawki za m2 należą do najwyższych w kraju i wielu klientów chcących zrealizować marzenie o własnym M celuje w te o najmniejszych powierzchniach. W Rzeszowie i Olsztynie ceny są zdecydowanie niższe, a mimo to tam także odsetek klientów zainteresowanych najmniejszymi lokalami jest wyraźnie wyższy od średniej krajowej.

Zupełnie inaczej przedstawia się popyt na mieszkania 1-pokojowe w Katowicach, Lublinie i Szczecinie. Z analizy portalu Domy.pl wynika, że w ub. miesiącu procentowy udział zapytań o takie lokale był w tych ośrodkach średnio o połowę niższy od średniej krajowej – oscylował w granicach 6-7% całkowitej liczby zapytań.

Choć średnia krajowa dla popytu na mieszkania uznawane już jako duże, czyli 4-pokojowe, wynosi blisko 13%, to jednak w poszczególnych miastach zainteresowanie nimi także bardzo się różni. Najczęściej o takie lokale pytali w styczniu klienci poszukujący ofert sprzedaży w Poznaniu (17,7%), Szczecinie (16,5%) i Katowicach (15,6%). Najrzadziej – w Łodzi (6,4%), Olsztynie (7,7%) i Rzeszowie (9,4%).

Biorąc pod uwagę lokalny rynek, najwięcej zapytań o największe mieszkania i apartamenty – liczące min. 5 pokoi – otrzymali oferujący je właściciele i pośrednicy nieruchomości w Warszawie (4,4%), Łodzi (4,3%) i Krakowie (3,9%). Najmniej chętnych na takie lokale, i w związku z tym najmniej zapytań o nie, było w styczniu w Gdańsku (1,7%), Katowicach (1,6%) i Szczecinie (2,2%) – wynika z analizy portalu Domy.pl.